GRE

ارسال شده در بوسیله ۲ دیدگاه

مقدمه:

من ۲۱ مهرماه که امتحان تافل دادم؛ به مدت یک ماه برای جی آر ای خوندم و ۲۱ آبان امتحانم رو در سنتر سازمان سنجش (NOET) دادم و نتیجه زیر رو کسب کردم:

Capture

سطح زبانم:

TOEFL (2016): 101 (R28 L27 S20 W26)

TOEFL (2018): 110 (R30 L30 S23 W27)

آزمون GRE:

به زبون ساده، هدف این آزمون سنجش قدرت تحلیل و استدلال شماست. که میتونه تأثیر زیادی در شانس پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی داشته باشه، بنابراین خیلی جدی بگیریدش…

g1

نکته: همانند امتحان تافل، امتحان جی آر ای هم یک بخش لانگ هستش. اگر امتحانتون با کوانت شروع شد بنابراین کوانتتون لانگه و سکشن آخر کوانت خواهید داشت. اگر با وربال شروع شد؛ وربال لانگه و سکشن آخر وربال خواهید داشت.

  • نوشتار تحلیلی (Analytical Writing)

رایتینگ GRE شامل دو بخش Issue و Argument هستش، که برای هر بخش ۳۰ دقیقه وقت دارید و نمره ی هر بخش از ۰ تا ۶ خواهد بود، و در نهایت میانگین دو نمره در کارنامتون اعلام میشه. برای گرفتن نمرات بالا در رایتینگ GRE، علاوه بر سطح زبان (دایره لغات، گرامر، تسلط به ساختار زبان)، استدلالتون هم خیلی مهمه، بنابراین باید سعی کنید موضوعات رو به خوبی تحلیل کنید و دلیل های قوی و جامع ارائه بدید.

اول از همه بخش رایتینگ آفیشیال گاید رو بخونید؛ چندتا نمونه رایتینگ با نمره داره، اونارو بخونید و با معیارهای تصحیح آشنا بشید. بعدش برای هر دو بخش، لیست سوالات ETS رو دانلود کنید و یا از فایل PDEU استفاده کنید، پیشنهاد من اینه که از هر بخش مثلا ۳۰ تا سوال رو انتخاب کنید، عنوان موضوع رو در گوگل سرچ کنید، نمونه رایتینگ مرتبط با اون موضوع رو بخونید (سایت  های مختلفی مثل www.testbig.com خوبن) ، با این کار هم با دلایل و مثال های مختلف آشنا میشید و هم اینکه جمله های کاربردی خوبی برای استفاده در امتحان پیدا میکنید.

۱) Issue task: مثل رایتینگ ایندپندنت تافل، یک موضوع به شما داده میشه که بایستی نظرتون رو راجبش بنویسید، توصیه میکنم دلایلتون رو با مثال های شخصی بسط بدید.

۲) Argument task: یک متن به شما داده میشه، و ازتون خواسته میشه تجزیه تحلیلش کنید و نظرتون رو بگید. در این بخش باید سعی کنید قسمت های مختلف اون متن رو زیر سوال ببرید. مثلا اگر آماری داده شده، بگید که این آمار بر چه اساسی بوده، چه کسی انجامش داده، چه متودی استفاده کرده، … یا اگر مقایسه ای انجام شده، بررسی کنید که آیا این مقایسه درست بوده، آیا A با B قابل قیاس بودند؟ اگر توصیه ای در متن ارائه شده، میتونید بررسی کنید که چه عواقب منفی میتونه داشته باشه و …

  • استدلال کمی (Quantitative Reasoning)

برای این بخش، بعد از خوندن آفیشال گاید و زدن تست هاش، فایل پی دی اف سوالات سخت مگوش رو زدم و بعدش هم حدودا یه ۲۰۰ تا سوالات متفرقه از سایتای اینترنتی زدم.

نکته ۱: توصیه میکنم بخش ریاضی آفیشال گاید رو بخونید، هرچند پیش پا افتاده به نظر میرسه! چرا؟ چون به اصطلاح با اسکوپ آزمون آشنا میشید و میفهمید که چه مباحثی و در چه سطحی در انتظارتون هست، برای مثال شاید پاسخ به یک سوال نیاز به مقایسه کیفی یا سعی و خطا داشته باشه، نه راه حل های پیشرفته ریاضیاتی که بلدید! و از اون جایی که مدیریت زمان یکی از پارامترهای مهم در این آزمون هستش؛ بنابراین خیلی مهمه که سوالات رو بتونید با ساده ترین راه حل های ممکن حل کنید.

نکته ۲: به روش های خاص توجه ویژه کنید. مثال) برای عدد گذاری و روش سعی و خطا: از صفر، عدد منفی و عدد مثبت استفاده کنید. به اعداد بین ۰ تا ۱ توجه ویژه ای داشته باشید (مخصوصا سوال های مربوط به توان)، در کسرها به اعدادی که مخرج رو صفر میکنند و در رادیکال های فرجه مثبت به اعداد منفی توجه کنید! در نمودارهای آماری، برای مقایسه ی میانگین و میانه اغلب نیازی به محاسبه نیست و از روی شکل نمودار میتونید متوجه بشید که کدوم بزرگتره!

  • استدلال کلامی (Verbal Reasoning)

۱) ریدینگ: برای ریدینگ فایل RC و Bigbook مناسب هستن، من دو سه تا از جفتشون رو زدم و حس کردم RC سخت تره و سبکش به امتحان نزدیک تر بود؛ بنابراین فقط رو RC متمرکز شدم و البته نرسیدم کلش رو بزنم، به نظرم اگر وقت میکنید کلش رو برای ریدینگ بزنید.

g2۲) لغت: برای این بخش، روی لغت های برزآبادی و مترادف هاش تمرکز کردم، دو هفته ی آخر هم ۱۰۰۰تای مگوش رو با ممرایز شروع کردم، اما خب فقط میزدم و میرفتم و تقریبا فقط ۴۰۰ تاش رو یاد گرفتم. به نظرم سعی کنید هر دو منبع رو تموم کنید. برای تمرین هم یه فایل تست لغت بود که ۲۵ سکشن ۱۰ سوالی داشت و من ۱۸ سکشنش رو رسیدم بزنم (اگر وقت میکنید کلش رو بزنید). بعدش حتما از رو پاسخ نامه سوالارو تحلیل کنید، قسمت های کلیدی سوال هارو هایلایت کرده که باعث میشه به مروز زمان یاد بگیرید برای پاسخ به سوال ها به چه نکاتی توجه کنید.

g3۳) وربال ریزنینگ: برای این بخش نرسیدم بخونم! سعی کنید این فایل ریزنینگ رو بخونید، زیاد وقتی نمیگیره!

تست ها: تست های فایل آفیشیال گاید و همچنین دوتا پاورپرب ETS رو به هیچ وجه از دست ندید.

g4منابع پیشنهادی:

  • ETS official guide

آفیشیال گاید رو با دقت بخونید و تست هاش رو بزنید، تا با سبک آزمون، نوع سوالات و روش های حلشون آشنا بشید. شاید فکر کنید بعضی از مطالبش پیش پا افتاده باشه، اما به نظر من همین مطالب پیش پا افتاده نکات بسیار ریزی داره که به بهتر شدن نمرتون میتونه کمک کنه. مثلا بخش ریاضیش خیلی سادست، اما باعث میشه با محدوده و اسکوپ سوالات آشنا بشید بنابراین میتونید ذهنتون رو متمرکز به همون مباحث کنید. برای مثال خیلی از سوالات رو باید با سعی و خطا، عدد گذاری و یا تحلیل های کیفی حل کنید و نیازی به محاسبشون نیست! (این موضوع میتونه خیلی بهتون تو مدیریت زمان کمک کنه).

نکته ۱: آفیشال گاید حجمش زیاده اما واقعا میشه زود خوندش، چون بخش زیادیش توضیحات پاسخ نامه و موارد دیگست، بنابراین ازش نترسید!

نکته ۲: خوندن و تست زدن خالی کافی نیست! خیلی مهمه که در هر بخش بعد از تمرین، برگردید و اشتباهاتتون رو تحلیل کنید! اگر ریدینگ میخونید و تست میزنید، آخر سر برگردید و سعی کنید کل ریدینگ رو بفهمید، حتی اگر سوالاش رو درست زدید!

Writing

Quant

Verbal

جهت دانلود هریک از منابع به روی آن ها کلیک کنید 🙂

موفق باشین…

2 دیدگاه برای “GRE

  1. ممنون از راهنماییتون و منابعی که گذاشتین. خیلی راهنمایی خوبی بود
    • سلام، خواهش میکنم، موفق باشین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *