کنکور کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

ارسال شده در بوسیله ۴ دیدگاه

کنکورارشد مهندسی مکانیک !

تمامی مطالب این بخش تجربیات شخصی من هستند، لطفا با دیگران هم مشورت کنید!

من برای کنکور ارشد مکانیک، ۴ ماه و نیم وقت داشتم و بطور میانگین روزی ۳ الی ۴ ساعت مطالعه کردم. هدفمم رتبه بین ۷۰۰ تا ۱۴۰۰ بود. با توجه به همین وقت کم تصمیم گرفتم فقط بعضی از دروس رو بخونم، معدل موثر من در کنکور ۱۶٫۴۴ بود. ۶ درسی که برای خوندن انتخاب کردم عبارتند از: معادلات دیفرانسیل، سیالات، ترمودینامیک، انتقال حرارت، استاتیک و مقاومت مصالح

درصد دروس:

* زبان: ۳۵ % (زبان نخوندم ولی باتوجه به اینکه زبانم خوب بود تونستم این درصد رو بزنم، به نظرم اگر زبانتون خوب نیست الکی وقت واس این درس نذارید چون تو این مدت کم نمیرسید، منظورم اینه که وقتی که واس این درس که ضریب ۱ هست میخواهید بذارید رو برای بقیه درس ها بذارید بهتر هستش) البته شمایی که قصدتون ادامه تحصیل در این مقطع هستش حتما و حتما بایستی زبانتون رو تقویت کنید.

* ریاضی۱، ریاضی۲، ریاضی مهندسی، معادلات: ۱۳ % (فقط معادلات رو کامل خوندم و از ریاضیات هم فقط یک فصل انتگرال چندگانه رو خوندم!)

* سیالات، ترمودینامیک، حرارت: ۴۲% ( این دروس رو کامل خونده بودم، به نظرم اگه سوالات سخت تر میومد درصد بالایی میزدم، چند سوال خیلی آسون بودن، از اونجایی که خوب خونده بودم باورم نمیشد سوال به این آسونی بیاد به همین دلیل شک کردم که شاید دارم اشتباه میکنم، فک میکردم سخت هستن و من دارم اشتباه میکنم به همین دلیل با اینکه حل کرده بودمشون اما نزدم!!، دو سوال رو هم به دلیل اشتباهات بسیار ساده محاسباتی غلط زدم. در مجموع باید بگم که امکان ۱۰۰ % زدن در سال ۹۳ وجود داشت)

* مقاومت، استاتیک، طراحی اجزا: ۲۵ % ( از طراحی اجزا فقط فصل فنرها رو خونده بودم، بطور کلی برای طراحی اجزا کتابی که بشه بهش اتکا کرد و خوند برای کنکور وجود نداره و کتاب های موجود خیلی ناقص هستند، اما دو درس دیگر رو کامل خونده بودم، یکمی به نظرم سوالات این قسمت سخت بودن!)

* دینامیک، دینامیک ماشین، ارتعاشات، کنترل: ۰ % ( از همون موقع که شروع به خوندن واس کنکور کردم با اطمینان کامل این دروس رو کنار گذاشتم و در کنکور حتی به سوال هاشون هم نگاه نکردم و وقت این دروس رو هم در دوران مطالعه برای کنکور و هم روز کنکور برای بقیه دروس گذاشتم، در کل نظری راجبشون ندارم ولی فکر میکنم دینامیک نسبت بقیه دروس این گرایش، مناسب نیست برای خوندن!)

کارنامه من (سال ۱۳۹۳):

* تبدیل انرژی:۹۱۹

* طراحی کاربردی: ۱۰۴۵

* مهندسی پزشکی: ۷۳۹

منابع:

منبع مطالعه بسیار مهم هستش، یک کتاب مناسب، کتابی هستش که مفاهیم آن کامل اما تا حد امکان خلاصه باشه!

* سیالات، ترمودینامیک و انتقال حرارت: (درصد خودم ۴۲%)

بهترین کتاب برای این دروس، چه برای کسانی که پیشرفته و چه کسانی که مبتدی هستند کتاب های مدرسان شریف هستش، مزیت این کتاب بر کتاب های پوران پژوهش و راهیان ارشد، این هستش که کتاب های مدرسان مفهومی آموزش داده اند. توصیه من به کسانی که کنکور مکانیک دارند، با توجه به اینکه در کنکور مکانیک تاکید بر مفاهیم هستش از این کتاب ها استفاده کنند.

انتقال حرارت: این درس رو به علت حجم کم و تست های نسبتا راحتش حتما در الویت بذارید و مطالعه کنید.

سیالات: در این درس برای مباحث: ویسکوزیته، لایه مرزی، جریان درون لوله ها، جریان تراکم پذیر و جریان پتانسیل حتما وقت بذارید. همچنین اگر وقت کمی دارید با توجه به اینکه از فصول جریان آزاد کانال ها و توربوماشین ها به ندرت تست میاد، برای این دوفصل وقت نذارید.

ترمودینامیک: به مبحث روابط ماکسول توجه زیادی کنید.

* استاتیک و مقاومت مصالح: بهترین کتاب برای این دروس پوران پژوهش هستش چون هم جامع هستن هم خلاصه، هم برای مبتدی ها و هم برای کسانی که پایه ی درسی خوبی دارند مناسب هستش، همه مثال ها و تست هاش رو حتما بررسی کنید.

* معادلات دیفرانسیل گاج : این کتاب بسیار کامل هستش و ویژگی اصلی که از سایر کتاب ها متمایزش میکنه اینه که در عین حال که بسیار کامل هستش حجم کمی داره، از دیدگاه من بهترین کتاب برای معادلات دیفرانسیل هستش.

اگر این کتاب بطور کامل و خوب خونده بشه، میتونید با درصد اطمینان بالایی همه تست های معادلات رو بزنید

گاهی سوال تکراری از کنکور برق، عمران و مهندسی شیمی داده میشه: توصیه میکنم حتما همه تست های سال های اخیر رو بزنید ( برای مثال کنکور ۹۳مکانیک، یکی از تستاش از ۹۲ برق بود)

(درد و دل) !!!

* اول از همه ببینید هدفتون چیه؟ چی از خودتون میخواید؟ برای چی اصا میخواید ادامه بدید؟ چون همه میخوان ارشد بخونن شما هم میخواید بخونید؟ اکثریت معیار موفقیت نیست!!!

* معیارتون کدوم دانشگاه ها و رشته هاست؟ نگید فقط فلان رشته و فقط فلان دانشگاه ! مطلق گرایی زیاد خوب نیست !

* خوندن کامل و مفهومی یک درس بهتر از خوندن ناقص چند درس هستش

* در کنکور قرار نیست همه دروس رو ۱۰۰ بزنید، با میانگین ۵۰ % یک رتبه بسیار خوب ۲رقمی میتونید بیارید!

* به نظرم چون دروس مکانیک زیاد هستند اگر یکی دوتا درس رو حذف کنید و نخونید ضرر نخواهید کرد، چون: ۱) در دوران مطالعه دقت بیشتری برای دروس دیگه خواهید داشت، ۲) سر جلسه کنکور وقت کم نخواهید آورد، ۳) ذهنتون کمتر پراکنده میشه

* برای کنکور سراسری، تست های دانشگاه آزاد سال های گذشته جز گمراه کردن شما و تلف کردن وقت فایده ای ندارند!

* خیلی ها رو دیدم که روزای اول ساعت مطالعه بالایی داشتند اما آخرا کم آوردن، لطفا جو گیر نباشید!!! سعی کنید پیوسته باشد.

* دو سه روز در ماه امکان داره حوصله نداشته باشید و دلتون نخواد درس بخونید، کاملا عادی هستش برید خوش بگذرونید.

* کارشناسا میگن صبح درس بخونید بهتره، اکثرا آره ولی برای من اینطور نبود، ۱۱ الی ۲ شب بازدهی بهتری داشتم!!

* کارشناسا میگن چندتا درس رو با هم شروع کنید و موازی پیش برید بهتره، به نظر منطقی میگن ولی من اینطوری نمیتونستم، حداکثر میتونستم دو درس رو موازی پیش ببرم و تموم که میشدند درسای بعدی رو شروع میکردم !!

* هیشکی بهتر از خودتون نمیتونه برای خودتون برنامه ریزی کنه! در برنامه ریزی جوگیر نباشید!! در حد تواناییتون برنامه ریزی کنید!!

* یاد گرفتن به ساعات مطالعه بالا ربط نداره!! لطفا جوگیر نباشد!! ۳ ساعت خوندن بعضی ها پر بازده تر از ۱۰ ساعت دیگران بوده، با چشمای خودم بارها دیدم

نمونه کارنامه، کنکور ارشد مهندسی مکانیک ۱۳۹۳:

Capture

موفق باشید…

4 دیدگاه برای “کنکور کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

  1. شبانه علم و صنعتی؟؟؟ با کی پروژه گرفتی؟؟
    • خیر، بنده روزانه هستم! دکتر نویدبخش، چطور؟
      • پس مهندسی پزشکی علم و صنعت جالب نیست که با این رتبه پر شده!!
        • نه دوست عزیز اینطوری نباید قضاوت کنی ! متاسفانه اکثریت دوستان بر اساس جو حرکت می کنند و تصمیماتشون هم بدون مطالعه صورت میگیره، هر دانشگاهی رشته ی خاصیش نسبت به دیگر دانشگاه ها برتری داره برای مثال اگر برق شریف بهترینه نمیشه گفت که بقیه رشته هاش هم بهترینن! اما متاسفانه الان همه بصورت 0 ، 1 انتخاب میکنند! اول و دوم : (شریف و تهران)، سوم و چهارم (علم و صنعت و امیرکبیر) و ... در خصوص مهندسی پزشکی هم به همین صورت انتخاب میکنن، اما اگه چند دقیقه وقت بذاری و بری تو سایت دانشگاه ها و کیفیت اعضای هیئت علمیشون رو ببینی متوجه میشی جریان چیه !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *