تجربه تافل (۲۰۱۶)

ارسال شده در بوسیله

۱) پیشینه زبان و نتیجه ی کسب شده در آزمون

 • من دوره دبیرستان رو در کانون زبان ملی ایران تا سطح Upper Intermediate 1 گذرونده بودم اما سال ۸۹ که وارد دانشگاه شدم زبان رو ول کردم و در طول چهار سال مقطع کارشناسی مطالعه خاصی نداشتم، بجز اینکه یکبار بخشی از کتاب لغات ضروری تافل رو خونده بودم (حدودا ۳۰۰ لغت)، در طول دو سال دوره کارشناسی ارشد هم به همین ترتیب مطالعه خاصی نداشتم اما به علت مطالعه مقالات مرتبط با رشتم مهارت ریدینگم نسبتا خوب بودش، اما مابقی مهارت هام آنچنان عالی نبود اما بد هم نبود، ولی بطور کلی میتونم بگم که درک خوبی نسبت به زبان داشتم بطوریکه در کنکور کارشناسی و ارشد بدون مطالعه قبلی به ترتیب ۷۰ و ۳۳ درصد زده بودم. همچنین در مجموع همواره در تمام مقاطع در آزمون های مختلف عملکرد خوبی داشتم و به عبارتی کلا با آزمون ها در زمینه های مختلف، ارتباط خوبی برقرار میکنم و برای اینطور چالش ها با علاقه تلاش میکنم.
 • نکته بعدی این هستش که من شاغل هم هستم و همچنین دانشجو، پس آنچنان وقت زیادی نداشتم.
 • من خرداد ماه کلاس فشرده تافل استاد اعلایی رو شرکت کردم (۷هفته، ۱۴ جلسه، ۵۶ ساعت) و ۲۷ مرداد در امیربهادر یک آزمون آزمایشی دادم و در ۲۰ شهریور در سنتر سنجش امتحان تافلم رو دادم. همونطور که ملاحظه میکنین در جدول زیر نمرات و همچنین پیش بینی های خودم رو در مقاطع مختلف قرار دادم تا به نحوی روندی که طی کردم رو متوجه بشین ( لازم به ذکر هستش که همواره این پیش بینی های کاملا واقع بینانه و باتوجه به شرایط و عملکردم بوده و همینطور الکی حدس نمیزدم). این جدول شامل: نمرات من در مهارت های مختلف قبل از شروع مطالعه برای تافل و شرکت در کلاس، در آزمون آزمایشی که شرکت کردم، پیش بینی که روز قبل از امتحان از خودم داشتم، پیش بینی که پس از امتحان داشتم و نمره ای که نهایتا کسب کردم، هستش.

score

۲) مدت مطالعه و روش مطالعه

در طول دوره که از خردادماه تا هفته اول تیر ماه بود من سعی کردم همگام با کلاس پیش بیام اما به علت دانشجو بودن و همچنین شاغل بودن تا حدودی نرسیدم. اما ریدینگ، لیسنینگ و رایتینگم رو به خوبی انجام میدادم اما لغت و گرامر مطالعه نمیکردم و همچنین زمان مناسبی رو برای اسپیکینگ نمیذاشتم. پس از اتمام کلاسم حدودا ۲ ماه زمان برای مطالعه داشتم که به علت برخی مشکلات شخصی و همچنین اینکه سرکار میرفتم زمان آنچنانی برای مطالعه در همین دو ماه هم نداشتم. اما به هرحال حداکثر انرژی و تمرکزم رو در همون زمان های کمی که داشتم صرف میکردم. نکته بسیار مهم این هستش که درسته وقت زیادی صرف نمی کردم اما حداقل اون وقت کم رو با حداکثر انرژی و تمرکز به مطالعه و تمرین می پرداختم (بطور میانگین روزانه حدودا سه ساعت).

به این نکته توجه کنین که فقط نمره ی کل شما مهم نیست، بلکه نمرات هر مهارت هم بسیار مهم هست. بسیاری از دانشگاه برای هر مهارت شرط نمره دارند، برای مثال در بسیاری از دانشگاه ها برای گرفتن فاند Ta بایستی نمره اسپیکینگ شما بالای ۲۲ یا ۲۴ باشه.

۱-۲) ریدینگ

به نظر من برای ریدینگ سه نکته مهم هستش:

الف) ریدینگ رو نخونین بعد برین سراغ سوالات، اینطوری شما یهو حجم زیادی اطلاعات رو میخونین و بعد که میاین سوالای هر پاراگراف رو جواب بدین با انبوهی از اطلاعات گیج میشید و معمولا مجبور میشین دوباره اون قسمتو بخونین که باعث تلف شدنه وقتتون میشه! به نظر من پاراگراف اول رو بخونین و سوالاشو جواب بدین و بدین ترتیب ادامه بدین، اینکار علاوه بر اینکه سرعتتون رو بالا میبره، یه مزیت دیگه هم داره! اونم اینه که گاهی اوقات با خوندن سوالا و گزینه هاش میتونین درک بهتری از متن پیدا کنین! من خیلی وقتا پاراگرافی رو متوجه نمیشدم، اما وقتی سوال رو میخوندم یه ذره راحت تر متن رو درک میکردم و گاهی هم میدیدم که اصن اون بخش از پاراگراف رو که نفهمیدمش، سوال نیومده ازش! واس همین وقتمو واس فهمیدن اون قسمت تلف نمیکردم و ادامه میدادم.

ب) آشنایی با سبک سوال ها به این معنی که هر سوال چه ویژگی داره و جواب درستش چه ویژگی های باید داشته باشه، که این مهارت با زدن تست های TPO بهبود پیدا میکنه. (بهترین منبع: نرم افزار TPO)

ج) نکته مهم دیگه یادگیری لغت هاست به دو علت: اول اینکه در ریدینگ ها چند سوال بطور مستقیم معنی لغت رو از شما میپرسه و برای جواب دادنش فقط و فقط باید معنی رو بلد باشید چون در اکثر مواقع متن ریدینگ کمکی به شما نمیکنه به این دلیل که هر چهار گزینه رو که در متن بذارید مبینید که درست هستش! و دوم اینکه هر چقدر دایره لغاتتون بیشتر باشه خب طبیعتا نه تنها در ریدینگ بلکه در تمام مهارت ها قوی تر خواهید بود. (منبع: ۱۸۰۰ vocabulary for Hard-workers، اسلایدهای استاد اعلایی). پیشنهاد من برای یادگیری لغات نرم افزار ممرایز هستش، متاسفانه من بیست روز قبل از آزمون با این نرم افزار آشنا شدم ولی حتی تو همین مدت کم هم بسیار مفید بود، داخل ممرایز سرچ که کنید فایل های زیادی هست که بنظر من مهمتریناشون بصورت زیر هستن:

 • TOEFL iBT Vocabulary for Hardworkers (واجب)
 • TPO words (Mr.Aalaee) (واجب)
 • TPO (Mr. aalaei chapter 4-9) (واجب)
 • TPO Vocabulary Question by Ghobad (اختیاری)
 • TPO Vocabularies- Mazdak (اختیاری)

جدول زیر شامل نمره تمرین هایی هست که من در TPO انجام دادم که میشه چند نکته رو ازش استنتاج کرد: ( امکان دارد نمره ها یک نمره تلرانس داشته باشند چون بر اساس تبدیل اسکیل محاسبه میکردم)

r

 • در اولین تی پی او چون با سبک سوال ها آشنایی نداشتم نمره ۲۱ رو کسب کردم که نمره بدی بود، اما بعد از اولین تمرین متوجه نوع سوال ها شدم و یکی دو نمره ای نمرم بهبود پیدا کرد.
 • در ادامه همونطور که مشخص هستش تا روزهای آخر روند پر فراز و نشیبی داشتم، و به این نتیجه رسیدم باید تغییر رویه بدم و علت رو پیدا کنم. اما علت این نوسان چی بود؟ مهارت ریدینگ من خوب بود و تنها دلیل می تونست مربوط به دایره لغاتم باشه: وقتی تمرین هامو بررسی کردم دیدم حدود ۲۰ درصدش بخاطر سختی ریدینگ بوده اما بیش از ۸۰ درصد غلط هام مربوط به سوال های معنی لغت بوده: بدین ترتیب که اگر در ریدینگی لغت ها رو بلد بوده بودم و درست میزدم میشدم ۲۶-۲۸ و در ریدینگ هایی که لغت رو بلد نبوده بودم میشدم میانگین ۲۳،۲۴! این عیب به این خاطر بود که من تا سه هفته قبل از آزمون اصلا به لغت ها بها نمیدادم و مطالعه نمیکردم! وقتی این موضوع رو متوجه شدم در همون ۳ هفته سعی کردم تمرکز زیادی رو بزارم رو یادگیری لغت که خوشبختانه تو امتحان اصلی هم نتیجه گرفتم.

 

۲-۲) لیسنینگ

برای این مهارت بهترین منبع، فقط و فقط نرم افزار TPO هستش، من نه فیلم خارجی زیاد دیده بودم نه موزیک های خارجی و نه در محیط بودم که بخواد لیسنینگم قوی شه. من فقط و فقط با استفاده از این نرم افزار لیسنینگم بطور قابل ملاحظه ای قوی شد. لازم به ذکر هستش که بگم: من شخصا هیچوقت نوت برداری نکردم: کند بودم، تمرکزم بهم میخورد و همچنین واقعا با خوندن دست خط خودم مشکل داشتم! بنظرم اگر شما هم مثل من با نوت برداری مشکل دارین، نوت برندارین و بجاش تمرین کنین تمرکزتون بره بالا و بتونین حجم زیاد مطالب لیسنینگ رو به یاد بسپارید تا بتونین سوال ها رو جواب بدین. جدول زیر شامل نمره تمرین هایی هست که من در TPO انجام دادم که میشه چند نکته رو ازش استنتاج کرد: ( امکان دارد نمره ها یک نمره تلرانس داشته باشند چون بر اساس تبدیل اسکیل محاسبه میکردم)

l

 • در فاز اول چون با سبک سوالا آشنایی نداشتم نمرم ۱۹-۲۰ میشد، اما بعد از چند تمرین اول نسبت به سبک سوال ها دید پیدا کردم و چند نمره ای بهبود پیدا کردم.
 • اما همونطور که ملاحظه میکنین در فاز دوم نوسان زیادی داشتم و بر اساس سختی و آسونی نمرم بالا و پائین میشد، به همین دلیل تصمیم گرفتم علت رو پیدا کنم. علت چی بود ؟ حدود ۱۰ درصد این بود که بعضی وقتا موقع بی حوصلگی و خواب آلودگی تمرین کرده بودم و در نتیجه نمرم کم شده بود، اما حدودا ۹۰ درصد مواقع علت این بود که من فقط تمرین ها رو میزدم و بر نمیگشتم جواب هارو بررسی کنم و همچنین وقت نمیذاشتم علت غلط زدنم رو پیدا کنم، پس خیلی وقت ها اشتباهاتم رو تکرار میکردم. علاوه بر این ها، نکته دیگه این بود که با توجه به اینکه بخشی از لیسنینگ ها رو متوجه نمیشدم و اینکه بعد از تمرین بر نمیگشتم گوش کنم و متوجه شم پس در مجموع مهارت لیسنینگم بهبود پیدا نمیکرد.
 • به همین دلیل قبل از وارد شدن به فاز سوم که TPOهای ۴۰ تا ۴۸ بود، برگشتم و تمام تمرینامو یکبار دیگه گوش کردم و غلط هام رو بررسی کردم و علت اینکه غلط زدم رو فهمیدم. همچنین بررسی کردم که جواب های درست معمولا چه ویژگی هایی دارند و اینکه اون جواب هایی که به ظاهر درست میان و گول زننده هستن چه سبکی هستن. بعلاوه، بعد از بررسی غلط ها، یکبار دیگه لیسنینگ رو همراه با متن گوش میدادم بطوریکه ۱۰۰ درصد تمامی بخش هارو متوجه شم: بدین ترتیب با تلفظ، لهجه و تغییر لفظ ها آشنا شدم و بطور کلی لیسنینگم بطور قابل ملاحظه ای پیشرفت کرد.
 • همونطور که مشخص هست پس از تغییر روش، در فاز سوم نمراتم دیگه زیر ۲۶ نشد و به ثبات مناسبی بین ۲۶ تا ۳۰ رسیدم که در آزمون اصلی هم نتیجه ی مطلوبی گرفتم.

 

۳-۲) اسپیکینگ

واقیعتش در خصوص این بخش نمیتونم راهنمایی خاصی داشته باشم، فقط میتونم بهتون بگم که سخت نیست! من شرایطم طوری بود که نشد که بشه ! یعنی هم اسپیکینگم خوب نبود و هم اینکه تمرین نکردم! یجورایی بیخیالش شدم که اشتباه بود کارم ولی چاره ای نداشتم… .

 • واس دو سوال اول سعی کنید تاپیک های مختلفی که موجود هست رو تمرین کنین.
 • واس چهار سوال بعدی سعی کنین تمپلیت خوبی داشته باشین و بر اساس اون، مطالب ریدینگ و لیسنینگ رو بیان کنین.

 

۴-۲) رایتینگ

در خصوص این بخش، خیلی مهم هستش که شما یک تمپلیت خوب برای خودتون تهیه کرده باشین و سعی کنین موضوعات مختلف رو با تمپلیتی که دارین تمرین کنین، به این دلایل که:

 • سرعت عمل شما میره بالا
 • ساختار نوشتار درست و مرتبی خواهید داشت
 • غلط های نگارشی و املایی شما به علت تمرین و تکرار، کمتر میشه
 • شما بخشی از متن رو نوشتین و فقط میمونه بسط و گسترش دادن ایده ها
 • به ذهنتون جهت میده و باعث میشه تمرکزتون بیشتر باشه و استرستون کمتر

 

من چندتا کار کردم که باعث شد در رایتینگم پیشرفت خوبی کنم:

 • تمپلیت خوبی برای خودم تهیه کردم و همون رو با موضوعات مختلف تمرین کردم (حدودا برای بخش اینتگریتد ۱۰ تا و برای ایندپندنت ۱۵ موضوع رو نوشتم)
 • تمپلیت رو زیاد تمرین کردم تا اشتباهاتم کم شه، غلط ننویسم و همچنین سرعتم بره بالا
 • برای قسمت ایندپندنت نمیتونستم خوب ایده پیدا کنم واس همین بجای سه دلیل (سه بادی پاراگراف)، دو دلیل (دو بادی پاراگراف) رو ارائه میدادم و بجاش سعی میکردم خوب بیانشون کنم و گسترششون بدم.
 • همچنین برای اینکه اشتباهات گرامری زیادی نداشته باشم سعی میکردم فقط از چند نوع گرامر ( جملات شرطی و the more) استفاده کنم تا حدالامکان غلط هام کم بشه
 • برای گسترش ایده ها، پاراگراف اول رو سعی میکردم از دیدگاهی مبتنی بر آمار و گزارش بسط بدم، پاراگراف دوم رو سعی میکردم از دیدگاه پزشکی، جامعه شناسی و روانشناسی بررسی کنم! البته گاهی هم در خصوص بعضی از موضوعات واقعا نمیشد و اذیت میشدم!
 • همچنین اینکه حین نوشتن لغاتی که بلد بودم یادم نمیومد: به این دلیل که حجم زیادی لغت رو لازمه یاد بگیریم و واقعا بیاد آوردنشون سخت هستش، به همین دلیل یه لیست تهیه کردم (حدودا ۵۰ لغت) و چند باری تمرینشون کردم تا همیشه نوک زبونم باشن و بتونم استفاده کنم. برای مثال:

Implausible idea / theory

Utterly incongruous

In meticulous details

Abundant opportunities

 • همچنین یکار خیلی خوبه دیگه بنظرم این بود که اومدم با یسری لغات خوب یه سری جمله درست کردم که بتونم در موضوعات مختلف استفاده کنم که چندتا مزیت داشت: سرعت عملم بیشتر شد، غلط هام کمتر (چون همینارو بارها تمرین کرده بود) و اینکه خب میتونستم از لغتای مختلف استفاده کنم ( بعبارتی رایتینگم رو از لحاظ لغوی غنی تر میکردم). اما مهم ترین مزیت این بود که میتونستم راحت تر دلایلم رو بیان کنم و بسطشون بدم، بذارین با یه مثال توضیح بدم: چندتا جمله ی زیر رو در نظر بگیرین، که نسبتا لغتای مختلفی توشون هست و هم گرامر درستی دارند، من با توجه به موضوع جای H رو پر میکردم !

 

It can be surmised that H has deleterious effects on  H

H help(s) people triumph over obstacles and achieve success

It is confirmed that H may give people more chances to H, which will H

۳) کلاس تافل دوره فشرده استاد اعلایی

بطور کلی من از کلاس ایشون بسیار راضی بودم و به همه پیشنهاد میکنم وقت بذارن و شرکت کنن، حتی اگه زبانتون خوب هم باشه، این کلاس ویژگی های داره که به شما کمک میکنه نمره به مراتب بالاتری بگیرن، برخی از ویژگی های مهم کلاس عبارتند از:

 • ایجاد انگیزه ی زیاد
 • افزایش اعتماد به نفس
 • تشویق شما به فعالیت و تلاش بیشتر
 • استاد تجربه زیادی دارن و همچنین کاملا به روز هستن
 • مثل یک پازل در طول کلاس میتونین مهارت هاتون رو بهتر کنین
 • کلاس بهینه هستش و شما راهتون رو پیدا میکنین و الکی بیراهه نمیرین
 • خوش میگذره سر کلاس! کلاس خسته کننده نیست! ایشون دوست داشتنی هستن 🙂
 • این کلاس تأثیر خوبی در مهارت های اسپیکینگ و رایتینگتون میذاره به این علت که استاد سر کلاس توجه زیادی به این دو بخش دارن و همچنین تکالیفتون رو بررسی میکنن، نمره میدن و نظرات بسیار مفیدی بهتون ارائه میشه که بهتون کمک میکنه نقاط ضعفتون رو پیدا کنین و برطرفشون کنین
 • سعی کنید حتما با کلاس پیش برین و مخصوصا حتما و حتما تکالیفتون رو انجام بدین

www.aalaee.com

۴) سنتر سنجش (NOET)

 • آدرس: مترو هفت تیر پیاده شین با اتوبوس یا تاکسی دو دقیقه و اگه پیاده بیاین ده دقیقه تو راه هستین

 

s

 • سوپر مارکت کنار سازمان هست اگه چیزی لازم داشتین
 • دستشویی: اگر قبل ۸ و نیم رسیدین اجازه نمیدن داخل برین، اما کوچه پشتیش از اون یکی در میتونین برین داخل و دستشویی داره، بعد از ۸ و نیم هم وارد سالن میشین و دستشویی در هر طبقه هست
 • فقط و فقط دوتا مدرک شناسایی لازم دارین: کارت ملی یا پاسپورت + شناسنامه+ گواهینامه + کارت دانشجویی + پایان خدمت
 • پرینتی از سایت و یا چیز دیگه ای لازم نیست
 • حتما دوتا مدرک ببرین، کسایی که یک مدرک آورده بودن یکم اذیت شدن
 • اجازه نمیدن چیزی جز مدرک شناساییتون ببرین تو حتی آب
 • محیط آزمون یک سال مستطیل هستش که بصورت منظم کابین ها چیده شده اند، به این صورت که به فاصله حدودا ۱ متر از جلو، عقب، سمت راست و چپ شما کابین دیگران هستش
 • سالن A,B,C همشون تو همین هال هستن و جدا نیستن، یعنی چندتا از این ردیفا A، بقیه هم B و C

 

d

 • کیبوردش از این فراسوهای طرح قدیم هست، اگه یادتون باشه دکمه هاش ارتفاعشون زیاد بود (کیبوردهای نسل جدید و لپتاب ارتفاع دکمه کمه که باعث میشه دستتون راحت مسلط باشه و به اصطلاح بخوابه رو کیبورد. شاید خیلی سخت گیرانه باشه اما به هرحال چون عادت نداشتم رو رایتینگ من تأثیر گذاشت و باعث شد سرعت تایپم پایین بیاد و همچنین بطور مداوم دکمه های کنار هم رو جابجا میزدم ( مخصوصا T و R رو جابجا میزدم). فک کنم خوب باشه روزای آخر چند باری با این سبک کیبورد تمرین کنید.

 

f

ورود به سالن

 • ساعت ۸ و نیم وارد میشین اول ازتون میخوان هرچی که دارین رو بزارین تو کمدها
 • بعد مدارکتون چک میشه و رد میشین چک میکنن چیزی همراهتون نباشه
 • بعد میرید میشینید رو یه صندلی و عکس گرفته میشه ازتون
 • سپس میرید رو میزتون میشینین و یه برگه هست که مشخصاتتون رو مینویسین، همچنین یه متن انگلیسی رو که در برگه نوشته شده، باید داخل برگتون بنویسین
 • مسئولین میان کد رو میزنن، تست صدا و بعدش شروع میشه آزمونتون

 

در طول آزمون

 • سه عدد برگه و دو عدد خودکار هست، در صورت نیاز دستتون رو بالا میبرین و میان عوض میکنن براتون
 • به هردلیلی اگه ارور یا مشکلی پیش اومد در سیستمتون، اصلا نگران نشین و از این جهت بهش نگاه کنین که فرصتی برای استراحتتون هست و استفاده کنید ازش. دستتون رو بالا ببرید، مسئولین میان و سریعا مشکل رو برطرف میکنند.
 • فاصله ها خیلی دور نیست و کابین شما با نفرات جلو، عقب و دو سمتتون حدودا یک متر فاصلست و تا حدودی صداشون میاد، مخصوصا اینکه خیلی رعایت نمیکنن و واقعا بلند حرف میزنند، پس سعی کنید قبلش تو شلوغی تمرین کنید و عادت کنید.
 • در تایم استراحت پذیرایی هست ( آبمیوه و کیک) و دستشویی ها هم نزدیک هستش اگه شلوغ بود برین طبقه بالا هم هست خلوته معمولا

 

کلام آخر

 • این مسیر فرسایشی هست و خیلی مهمه که بتونین روحیه خودتون رو حفظ کنین، شاید تا مدت ها پیشرفتتون رو حس نکنید، اما به یکباره پیشرفت قابل ملاحظه ای میکنید، این چیزی بود که برای من اتفاق افتاد و به یکباره پیشرفت رو حس کردم و نتیجه هم گرفتم.
 • لازم به ذکر هستش که موارد بیان شده صرفا تجربیات شخصی اینجانب هستش و امکان اشتباه و خطا نیز وجود دارد، پوزش مرا پذیرا باشین!
 • بسیار و بسیار از استاد اعلایی عزیز تشکر میکنم و براشون آروزی ایزی لایف دارم :)))
 • همچنین از بقیه عزیزانم از جمله :احمد امیری، رامین چیمه راد، خانم غفاری و … که در این مسیر حمایتم کردند تشکر میکنم.
 • امیدوارم این فایل براتون مفید واقع بشه و نه تنها در تافل بلکه در تمام مراحل زندگیتون موفق و موید باشین.

 

بارها و بارها نا امید شدم، تاکید میکنم بارها و بارها به شدت نا امید و ملول بودم، فقط بهتون میخوام بگم که حسی که خیلی هاتون در این مسیر دارین، من هم داشتم و خیلی های دیگه هم دارن، فقط شما نیستین، پس بجنگین…

 

دیدگاه ها غیر فعال شده اند